2022 U23, UWW U20 Junior World Team Trials – Wrestling Round

0

Greece U23 World Team 2022

55kg: Camden Russell

60 kg: Philippe Moomey

63 kg: Savion Haywood

67kg: Job Greenwood

72kg: PJ Ogunsanya

77kg: Justin McCunn

82kg: Tyler Cunningham

87 kg: Michial Foy

97 kg: Nicolas Boykin

130 kg: Matthieu Blanket


The best of three finals

55: Camden Russell NE (MWC Wrestling Academy) VPO1 Samuel Braswell iv VA (Cougar Wrestling Club), 8-4

55: Camden Russell NE (MWC Wrestling Academy) VSU Samuel Braswell iv VA (Cougar Wrestling Club), 9-0 1:33

60: Phillip Moomey NE (Spartan Combat RTC) VFA Max Black CO (NMU-National Training Center), 7-2 5:02

60: Phillip Moomey NE (Spartan Combat RTC) VSU Max Black CO (NMU-National Training Center), 8-0 2:01

63: Savion Haywood IL (Iguana Wrestling Club) VSU Zachary Westlund OH (Gladiator Wrestling Club), 8-0 0:47

63: Savion Haywood IL (Iguana Wrestling Club) VSU Zachary Westlund OH (Gladiator Wrestling Club), 9-0 0:27

67: Cayden Henschel WI (Askren Wrestling Academy) VPO1 Job Greenwood WY (Wyoming Wrestling Reg Training Ctr), 8-7

67: Job Greenwood WY (Wyoming Wrestling Reg Training Ctr) VPO1 Cayden Henschel WI (Askren Wrestling Academy), 6-5

67: Job Greenwood WY (Wyoming Wrestling Reg Training Ctr) VSU Cayden Henschel WI (Askren Wrestling Academy), 10-0 4:44

72: Peter Ogunsanya NY (West Point Wrestling Club) VIN Dominic Damon WA (NMU-National Training Center), 8-3 3:43

72: Peter Ogunsanya NY (West Point Wrestling Club) VIN Dominic Damon WA (NMU-National Training Center)

77: Cody Eaton CO (Northern Colorado Wrestling Club) VFA Justin Mccunn IA (Viking Wrestling Club (IA)), 7-3 3:29

77: Justin Mccunn IA (Viking Wrestling Club (IA)) VFA Cody Eaton CO (Northern Colorado Wrestling Club), 3-0 2:05

77: Justin Mccunn IA (Viking Wrestling Club (IA)) VIN Cody Eaton CO (Northern Colorado Wrestling Club), 0-0 0:00

82: Tyler Cunningham NE (MWC Wrestling Academy) VSU1 Jake Hendricks PA (Pennsylvania RTC), 11-3 4:47

82: Jake Hendricks PA (Pennsylvania RTC) VPO1 Tyler Cunningham NE (MWC Wrestling Academy), 6-3

82: Tyler Cunningham NE (MWC Wrestling Academy) VPO1 Jake Hendricks PA (Pennsylvania RTC), 13-6

87: Vincent Baker GA (Blue Blood Wrestling Club) VPO1 Michial Foy MN (Gopher Wrestling Club – RTC), 9-5

87: Michial Foy MN (Gopher Wrestling Club – RTC) VSU Vincent Baker GA (Blue Blood Wrestling Club), 8-0 2:54

87: Michial Foy MN (Gopher Wrestling Club – RTC) VSU Vincent Baker GA (Blue Blood Wrestling Club), 8-0 2:24

97: Nicholas Boykin OH (Sunkist Children’s Wrestling Club) VSU Ryan Tiers KS (Kansas), 8-0 1:02

97: Nicholas Boykin OH (Sunkist Children’s Wrestling Club) VSU Ryan Tiers KS (Kansas), 8-0 1:56

130: Matthew Cover OH (New Jersey RTC) VSU Gary Powell OH (Ohio), 9-0 1:54

130: Matthew Cover OH (New Jersey RTC) VPO Gary Powell OH (Ohio), 4-0


Semi-finals

55: Camden Russell NE (MWC Wrestling Academy) VFA Kade Orr ID (Golden Pride Wrestling Club), 4-4 0:41

55: Samuel Braswell iv VA (Cougar Wrestling Club) VPO1 Christian Decatur-luker NC (Freco), 10-8

60: Max Black CO (NMU-National Training Center) VSU Jace Koelzer CO (Northern Colorado Wrestling Club), 8-0 0:35

60: Phillip Moomey NE (Spartan Combat RTC) VFA Josh Kyle WY (Wyoming Wrestling Reg Training Ctr), 5-2 1:19

63: Savion Haywood IL (Iguana Wrestling Club) VSU1 King Sandoval DC (Bandits Wrestling Club), 12-4 4:27

63: Zachary Westlund OH (Gladiator Wrestling Club) VSU1 Diego Romero FL (Garage Boyz Wrestling), 15-6 3:27

67: Cayden Henschel WI (Askren Wrestling Academy) VSU Jakob Murillo UT (Brunson UVRTC), 8-0 3:19

67: Job Greenwood WY (Wyoming Wrestling Reg Training Ctr) VSU Samuel Edelblute UT (Brunson UVRTC), 8-0 3:39

72: Peter Ogunsanya NY (West Point Wrestling Club) VSU1 Brody Olson MN (Minnesota Storm), 12-2 3:52

72: Dominic Damon WA (NMU-National Training Center) VSU Jeremy Ridge PA (Pennsylvania RTC), 8-0 1:53

77: Cody Eaton CO (Northern Colorado Wrestling Club) VPO1 Jack Ervien, jr. WA (Viking Wrestling Club (IA)), 6-4

77: Justin Mccunn IA (Viking Wrestling Club (IA)) VSU Noah Grover NY (Bulls Wrestling Club), 8-0 2:02

82: Tyler Cunningham NE (MWC Wrestling Academy) VSU Devan Hendricks OH (Gladiator Wrestling Club), 8-0 1:10

82: Jake Hendricks PA (Pennsylvania RTC) VPO1 James Foy MN (Minnesota Storm), 5-2

87: Michial Foy MN (Gopher Wrestling Club – RTC) VFA Sione Halo WA (Choker Wrestling Club), 8-1 3:35

87: Vincent Baker GA (Blue Blood Wrestling Club) VPO1 Cornell Beachem OH (Ohio), 11-6

97: Nicholas Boykin OH (Sunkist Kids Wrestling Club) VSU Nick Stemmet IL (California Regional Training Center (CA RTC)), 8-0 1:09

97: Ryan Tiers KS (Kansas) VSU Jasiri Dingle VA (Cougar Wrestling Club), 8-0 1:02

130: Matthew Cover OH (New Jersey RTC) VFA Sammy Deseriere CO (Western Colorado Wrestling Club), 9-3 4:42

130: Gary Powell OH (Ohio) VFA Bowen Mcconville WA (Jackrabbit Wrestling Club), 8-4 2:25


Quarter-finals

55: Kade Orr ID (Golden Pride Wrestling Club) VSU1 Alexander Logsdon AK (Cougar Wrestling Club), 13-4 3:30

55: Christian Decatur-luker NC (Freco) VPO Daniel Parkulo VA (Cougar Wrestling Club), 7-0

55: Samuel Braswell iv VA (Cougar Wrestling Club) VSU Austin Long VA (Cougar Wrestling Club), 8-0 0:59

60: Max Black CO (NMU-National Training Center) VSU Anthony Hughes IN (Indiana), 8-0 1:23

60: Jace Koelzer CO (Northern Colorado Wrestling Club) VSU1 Paxton Creese MN (Minnesota Storm), 9-1 6:00

60: Josh Kyle WY (Wyoming Wrestling Reg Training Ctr) VSU Joseph Mcmillin VA (Iron Wrestling Club), 8-0 0:49

60: Phillip Moomey NE (Spartan Combat RTC) VSU Constantinos Gourgoulianis MD (Mavericks Wrestling), 9-0 1:02

63: King Sandoval DC (Bandits Wrestling Club) VSU1 Phillip Kue OR (Oregon), 10-2 1:47

63: Savion Haywood IL (Iguana Wrestling Club) VSU Braden Ledford KS (O Town Wrestling Club), 11-0 4:20

63: Zachary Westlund OH (Gladiator Wrestling Club) VSU Angelo Reyes KS (O Town Wrestling Club), 8-0 0:41

63: Diego Romero FL (Garage Boyz Wrestling) VPO1 Joey Cape IL (Central Coast Regional Training Center), 5-3

67: Jakob Murillo UT (Brunson UVRTC) VSU1 Jamarius Koshko LA (Louisiana), 10-1 2:36

67: Cayden Henschel WI (Askren Wrestling Academy) VSU1 Max Schierl WI (NMU-National Training Center), 11-1 4:47

67: Samuel Edelblute UT (Brunson UVRTC) VSU1 Cyle Wells OH (Gladiator Wrestling Club), 12-4 3:47

67: Job Greenwood WY (Wyoming Wrestling Reg Training Ctr) VPO1 Aundre Beatty IN (Indiana), 9-6

72: Dominic Damon WA (NMU-National Training Center) VSU Nolan Sorrow GA (Roundtree Wrestling Academy), 8-0 1:19

72: Brody Olson MN (Minnesota Storm) VSU Brett Mcintosh WY (Wyoming Wrestling Reg Training Ctr), 8-0 0:59

72: Peter Ogunsanya NY (West Point Wrestling Club) VSU Cason Lindsey KS (Kansas), 9-0 2:04

72: Jeremy Ridge PA (Pennsylvania RTC) VSU1 Tanner Abbas IA (Viking Wrestling Club (IA)), 10-1 2:29

77: Jack Ervien, Jr. WA (Viking Wrestling Club (IA)) VFA Guillermo Escobedo WY (Wyoming Wrestling Reg Training Ctr), 4-0 0:28

77: Cody Eaton CO (Northern Colorado Wrestling Club) VSU Cael Carlson MN (Gopher Wrestling Club – RTC), 8-0 1:00

77: Noah Grover NY (Bulls Wrestling Club) VPO1 Braden Anderson OK (O Town Wrestling Club), 6-3

77: Justin Mccunn IA (Viking Wrestling Club (IA)) VSU Weston Milnes AZ (Greco-Roman Development), 10-0 0:45

82: Tyler Cunningham NE (MWC Wrestling Academy) VSU Andrew Dickson NC (George Mason), 8-0 1:07

82: Devan Hendricks OH (Gladiator Wrestling Club) VSU1 Cole Pence WI (NMU-National Training Center), 13-5 6:00

82: James Foy MN (Minnesota Storm) VPO1 Dm Hallett CO (Colorado), 7-1

82: Jake Hendricks PA (Pennsylvania RTC) VFA Thomas Sell TN (Regional Training Center South), 6-0 0:26

87: Michial Foy MN (Gopher Wrestling Club – RTC) VSU Sam Osho IN (Knights Wrestling Club), 8-0 1:35

87: Vincent Baker GA (Blue Blood Wrestling Club) VSU Gevorg Arakelov NY (New York), 8-0 1:47

87: Cornell Beachem OH (Ohio) VPO1 Ben Lee IA (Viking Wrestling Club (IA)), 9-7

87: Sione Halo WA (Choker Wrestling Club) VPO1 Branson Britten TX (Northern Colorado Wrestling Club), 4-1

97: Jasiri Dingle VA (Cougar Wrestling Club) VSU Max Knard KS (O Town Wrestling Club), 8-0 1:30

97: Nick Stemmet IL (California Regional Training Center (CA RTC)) VSU1 Victor Vargas IL (Illinois), 16-8 1:32

97: Nicholas Boykin OH (Sunkist Kids Wrestling Club) VSU1 Tereus Henry KS (Kansas), 11-2 4:59

97: Ryan Tiers KS (Kansas) VFA Timothy Eubanks NV (NMU-National Training Center), 2-0 2:31

130: Sammy Deseriere CO (Western Colorado Wrestling Club) VFA Spencer Trenary IA (Jackrabbit Wrestling Club), 8-0 1:06

130: Matthew Cover OH (New Jersey RTC) VSU1 Tommy Mommer AZ (Viking Wrestling Club (IA)), 9-1 4:52

130: Gary Powell OH (Ohio) VFA John Meyers PA (Pennsylvania), 4-4 2:30

130: Bowen Mcconville WA (Jackrabbit Wrestling Club) VPO1 Aric Bohn IL (Illinois), 6-4

Share.

Comments are closed.